„Pro plynulé sledování trasy klikni na mapě níže na ikonu Mapy.cz.“

1 Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše má jméno po svatém Mikuláši z Myry. S ním se pojí legenda, ve které zachránil dcery jednoho zchudlého šlechtice od těžkého života. Musíš zjistit, kolik těch dcer zachránil než se stal svatým.

U kostela je několik křížů kamenných i dřevěných. U většiny křížů jsou letopočty. Najdi ten, u kterého je vepsán nejmladší letopočet. Sčítej jeho číslice tak dlouho, až zbyde jediná. Jaká číslice ti vyšla?

„Cítím, že půdu pro vinohrad musím jít hledat směrem k zámeckého parku. Zámku by vinohrad určitě slušel.“

2 Zámek Poruba

V přední části zámku je skleněná vitrína s rozsáhlým přehledem všech majitelů zámku od počátku až do dnešních dní. Čti pozorně a zjisti jméno první majitelky zámku.

OUveď její obě jména.

„Park sluší zámku přece jen více než vinice. Musíme jít hledat dál.“

3 Velký oblouk

Oblouk, před kterým stojíš, je dominantou Poruby. Je to křižovatka i tvojí cesty. Projdi Obloukem západním průjezdem, a vyjdi z něj severním průjezdem. Ocitneš se na ulici Porubská. Právě ze jména ulice, která prochází severním průjezdem, zjistíš název zemědělského nástroje, který Oblouk připomíná z pohledu ze vzduchu či na mapu.

Otázka: Z písmen ve slově „Porubská“ na pozici č. 1, 3 a 6 slož název nástroje.

„Pokud si vyluštil správný název nástroje, už víš, že by se mi mohl hodit pro boj s plevelem v mé vinici. Ale musíme jít dál.“

4 U Věžiček

Dalším zastavením jsou Věžičky. Podívej se na krásné průčelí domu. Je malované metodou, které se říká sgrafity. Pod slunečními hodinami jsou hrající si děti. Podle jejich hraček a nástrojů poznáš i jednotlivá roční období.

Najdi v malbě schovaný další zemědělský nástroj.

„Už jsem pěkně vybavený na práci ve vinohradu, ale vhodné místo musíme hledat dál. Projdi po modré značce tisovou promenádu přes náměstí Vítězslava Nováka, dál kolem Pokladu k náměstí Jana Nerudy. Škoda, že je tu tolik vzácných stromů, tady vinohrad být také nemůže.“

5 Náměstí Jana Nerudy

Na náměstí Jana Nerudy je velmi vzácný strom, Metasekvoje čínská. Vinohradu všeobecně nesvědčí příliš vysoké stromy, protože by mohly zastínit hrozny a ty by neuzrály. Jestli může vyrůst vyšší než 10 metrů, vinohrad tu nemůže vzniknout.

Zjisti z cedulky u této vzácné živoucí fosilie, jaké výšky může dorůst:

„Metasekvoje je sice na kraji parku, ale její stín by nedovolil hroznům uzrát. Chtělo by to najít nějaké vysoké místečko, odkud bychom se rozhlédli po okolí na panorama Poruby.“

6 Panorama

„Panorama“ na Havlíčkově náměstí je opravdu nejvyšší vyhlídka široko daleko. Správný směr je stále na sever. Drž se modré značky, obejdi Panoramu a dojdi na roh náměstí. Tam je dům č. 10.

Na domě je umístěno několik malých cedulek s čísly a písmeny. Najdi jednu, která má jiné písmenko než ostatní a opiš spodní číslo.

„Ano, možná i víc jak tolik minut je moje duše vzdálená od mého oblíbeného kostela sv. Mikuláše. Cítím, že potřebuji duchovní útěchu. Musíš mě dovést k nejbližšímu kostelu, pospěš!“

7 Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci je úplně jiný než kostel sv. Mikuláše. Kostel má krásná vitrážová okna, ale nás zajímá pestrobarevná mozaika nad vstupem do kostela.

Jsou v ní totiž ukryty další potřebné předměty pro údržbu vinohradu. Najdi je oba. Jeden se upotřebí hlavně při sklizni hroznů.

„Tak to bych nečekal. Chtěl jsem tu najít duchovní útěchu, ale namísto toho jsem našel další potřebné věci pro péči o vinohrad. Není tu nějaký další kostel?“

8 Kaple sv. Andělů Strážných

Kaple sv. Andělů Strážných tu je již téměř 150 let. Teprve v nedávných letech bylo průčelí kaple ozdobeno pravoslavnými zlacenými motivy, které nahradily původní kříž.

Na fasádě najdeš několik letopočtů. Najdi ten správný, který označuje rok založení této kaple.

„Moje duše pookřála návštěvou obou kostelů, ale teď hurá dál po stopách mé nové vinice.“

9 Výběh pro psy

Konečně nějaké kopečky, ale co to tu je? Výběh pro psy? A kde se tu vzal ten bezdomovec? Jezdí si tu s kočárkem, popíjí pivo přímo ze skleněné láhve a neustále kouří.

Dokážeš určit, jaká všechna pravidla psího výběhu porušil?

Označ čísla bodů, které byly porušeny: 1 2 3 4 5 6 7

„A teď pospěšme, čeká nás ještě kus cesty, ale tuším, že se blížíme ke konci mé cesty. Cítím, že půda začíná být bohatší na živiny.“

10

Géčko – dostali jsme se na konec cesty. Město končí a za nákupním centrem už jsou zelené lány, kde si jistě duše Adama z Kornic najde správné místo k založení vinohradu.

„Děkuji Ti statečný zachránce, moje duše může dojít klidu. Cítím však, že jsou v okolí i další dušičky, které by moc stály o tvoji pomoc. Jsi-li tak statečný, pomoz i jim. S úctou, Tvůj Adam z Kornic!“

A je tu konec cesty a zasloužená odměna. Nejprve si zkontroluj správnost svých odpovědí. Tvoje odpovědi a správné výsledky si můžeš zkontrolovat ve svém mailu po odeslání formuláře viz. níže.


Nákupní centrum Géčko

Spojovací 396
725 27  Ostrava – Plesná
E: ncgeckoostrava@reflecta.cz